Darmowa dostawa

Jak urządzić pokój dzienny, który nie musi zastępować nam sypialni?

12-05-2021

Zdecydowana większość z nas posiada salon, który nocą przemienia się w sypialnię. Aranżacja takiego wnętrza jest dość ciężka, lecz przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni, jesteśmy w stanie zyskać przytulne i funkcjonalne pomieszczenie. Znajdą się jednak wśród nas również osoby, którym zależy na pokoju nastawionym wyłącznie na wypoczynek w ciągu dnia. Ten artykuł kierowany jest właśnie do tej grupy. Podpowiemy dziś bowiem, jak urządzić pokój dzienny, który nocą nie musi zastępować nam sypialni oraz, jakie sofy dwuosobowe lub większe warto w nim umieścić! Jeśli jesteście zainteresowani – zapraszamy do lektury!

Aranżacja pokoju dziennego w bloku – zacznijmy od zestawu wypoczynkowego!

Aranżując salon, który nocą nie będzie przemieniał się w sypialnię, mamy tak naprawdę bardzo duże pole do popisu. Dlaczego? Nie musimy bowiem np. skupiać się na tym, by zestaw wypoczynkowy cechował się wbudowaną funkcją spania. Nasze rozważania będą zatem skupione wyłącznie na tym, by zapewnić sobie pełen komfort relaksu w ciągu dnia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać do takiego wnętrza sofę czy narożnik rozkładany. W końcu w niektórych sytuacjach taka funkcja bywa potrzebna. Nie jest to jednak warunek, który musi spełnić nasz zestaw wypoczynkowy. Możemy więc puścić wodze fantazji i wybrać swoje wymarzone meble. Puszman, Linneo czy Sofello to producenci, w których ofercie znajdziemy wiele wspaniałych modeli, dlatego zdecydowanie będzie w czym przebierać!

pokój dzienny - jak zaaranżowaćZestaw wypoczynkowy zawsze powinien być elementem, na którym będzie bazować cała nasza aranżacja salonu

zobacz produkt

Najważniejsze cechy zestawu wypoczynkowego

Planując salon, który nie będzie musiał zamieniać się w sypialnię, możemy stworzyć swoje wymarzone aranżacje. Pokój dzienny wciąż musi być jednak funkcjonalny. Wybierając zestaw wypoczynkowy, należy zatem pamiętać o kilku bardzo ważnych cechach. Pierwszą z nich jest zdecydowanie jego wielkość. Jeśli posiadamy dużą rodzinę lub często odwiedzają nas goście, warto wybrać modele kilkuosobowe, na których każdy znajdzie miejsce dla siebie. W siedzisku powinny znaleźć się sprężyny oraz pianka tapicerska. Takie połączenie gwarantuje komfort oraz trwałość. Mebel nie będzie się bowiem deformował ani odkształcał. Do tego postawmy na trwałą tapicerkę o wyjątkowej strukturze czy barwie. Osoby, które pragną stworzyć w salonie prawdziwą strefę relaksu, powinny zainteresować się narożnikami z regulowanymi podłokietnikami oraz bokami. Ci, którzy stawiają na minimalizm, mogą natomiast postawić na zgrabną sofę nierozkładaną o prostej formie oraz pasujące do całości fotele. Taki zestaw będzie wręcz idealny do stylowych skandynawskich wnętrz!

Modele, które skradną wasze serca

Wybór zestawu wypoczynkowego do salonu to oczywiście nie lada zadanie. W sklepach czeka na nas przecież wiele ciekawych propozycji. Jeśli jednak uświadomimy sobie, czego oczekujemy, podjęcie ostatecznej decyzji stanie się o wiele łatwiejsze. Do skandynawskich lub klasycznych wnętrz idealnie wpisze się np. narożnik Solo czy sofa Tivoli. Puszman, producent wymienionych modeli, może zaoferować jednak zdecydowanie więcej! Z nurtem glamour wspaniale współgra bowiem sofa Venice oraz pasujące do niej fotele i pufy. Do odważnych salonów polecamy natomiast narożnik modułowy Bolzano czy nowoczesny narożnik Paris. Wybór jest ogromny, dlatego jest w czym wybierać. Wystarczy dokładnie przejrzeć naszą ofertę i wybrać coś dla siebie! Pamiętajcie, że waszym jedynym ograniczeniem przy takich aranżacjach jest wielkość salonu oraz ewentualnie wasza wyobraźnia i kreatywność. 

jak urządzić pokój dzienny w blokuNarożnik Paris to wspaniała propozycja do każdego salonu. Jest bowiem niezwykle komfortowy, a przy okazji został wyposażony w funkcję spania. Przyjmowanie na noc gości nie będzie zatem problemem

zobacz produkt

Aranżacja małego pokoju dziennego w bloku – jak zaplanować takie wnętrze?

Zestaw wypoczynkowy wybrany, ale co dalej? Oczywiście nadszedł czas na pozostałe meble! W przypadku salonów, które nie muszą nocą pełnić funkcji sypialni, nie musimy aż tak pilnować odstępów między różnymi elementami wyposażenia. Pamiętajmy jedynie, by zostawić odpowiedni ciąg komunikacyjny oraz nie stawiać mebli w pobliżu źródeł ciepła, w tym np. kominka. Z racji tego, że z sofy czy narożnika nie będziemy wysuwać leżanki (bądź będziemy to robić tylko okazyjnie), nie musimy martwić się stolikiem kawowym czy dodatkowymi siedziskami. Te mogą stanąć w pobliżu zestawu, ponieważ nie będzie konieczności ich ciągłego przesuwania. 

Stylowa aranżacja – pokój dzienny z dużą ilością mebli czy bez nich?

Jak będzie natomiast z pozostałymi meblami? Jak urządzić pokój dzienny w bloku? Postawić na minimalizm czy przepych? To wszystko zależy od naszych potrzeb. Gdy posiadamy dość dużą przestrzeń oraz sporą ilość miejsca do przechowywania w innych pomieszczeniach, wystarczy zdecydować się na mały zestaw z szafką pod RTV, na której położymy nasz telewizor. Jeśli natomiast w salonie wręcz prosi się o meble do przechowywania, wtedy należy zastanowić się, jak urządzić pokój dzienny z szafą czy obszerną meblościanką. W takiej sytuacji opcji jest kilka. Możemy bowiem ułożyć zestawy mebli pod jedną ze ścian lub też próbować rozłożyć je na niemalże każdą z nich. Pamiętajmy wtedy, by wybierać modele cechujące się małą głębokością. W ten sposób nie powinniśmy zagracić swojej przestrzeni. Zastanówmy się również, czy np. szafę możemy “wcisnąć” w jakąś wnękę lub miejsce, które raczej będzie nam ciężko zagospodarować. Niskie regały mogą natomiast posłużyć nam jako naturalne oddzielenie dwóch części salonu, np. wypoczynkowej i jadalnianej, czy wypoczynkowej oraz aneksu kuchennego.

Aranżacje pokoju dziennego w bloku – o czym warto pamiętać?

Aby aranżacja pokoju dziennego, małego w szczególności, była udana, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zwróćmy oczywiście na dopasowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Nie odstawiajmy także na bok swoich preferencji. To przecież nam ma służyć takie wnętrze, dlatego warto zadbać o wystrój zgodny z naszymi upodobaniami. Tylko wtedy będziemy czuć pełen komfort. Do tego warto zwrócić uwagę na jeszcze trzy aspekty, szczególnie jeśli zastanawiamy się, jak urządzić pokój dzienny 16 m² lub cechujący się podobnym metrażem. Jakie to cechy? 

aranżacja pokoju dziennego - z narożnikiem czy sofąPlanując pokój dzienny, zawsze pamiętajmy o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz dopasowaniu jego układu do naszych potrzeb

zobacz produkt

Funkcjonalność przede wszystkim

Aranżacja pokoju dziennego z narożnikiem, sofą czy zestawem mebli wypoczynkowych, zawsze musi być funkcjonalna. Zaplanujmy zatem przestrzeń tak, by móc się po niej swobodnie poruszać. Pamiętajmy, że w trakcie relaksu nic nie powinno nam przeszkadzać. Jeśli zatem najlepiej odpoczywa się nam, leżąc na kanapie i oglądając telewizję, postawmy na taki układ, by np. na ekranie nigdy nie odbijały się promienie słoneczne. Postawmy także na odpowiednią odległość zestawu wypoczynkowego od TV. Skąd jednak mamy wiedzieć, jaka wartość będzie najlepsza? Takiemu zagadnieniu poświęciliśmy jeden z naszych wcześniejszych artykułów, który znajdziecie na https://besimo.pl/blog/zestaw-wypoczynkowy-kominek-tv-jakie-odleglosci-nalezy-miedzy-nimi-zachowac.html.

Jeśli wiemy, że nasz salon czasem może zamienić się w pokój gościnny, warto natomiast zadbać o zestaw wypoczynkowy z funkcją spania. Oczywiście nie jest to konieczność, jednak czasem bardzo ułatwi nam to przyjęcie swoich gości. Wybierając taki zestaw, nie musimy na szczęście zwracać bardzo dużej uwagi na system rozkładania. Leżanka powinna być oczywiście komfortowa, jednak w takiej sytuacji sprawdzi się każdy mechanizm. Najważniejsze jest to, by było ewentualnie gdzie się przespać. Gdy natomiast zdecydowanie bardziej wolimy modele nierozkładane, lecz często przychodzą do nas nocować znajomi czy rodzina, warto mieć w szafie po prostu dmuchany materac.

Barwy mają znaczenie

Każdy, kto choć raz szukał wskazówek, jak urządzić pokój dzienny w małym mieszkaniu, zapewne spotkał się z radami dotyczącymi barw. Im mniejsze jest bowiem nasze pomieszczenie, tym jaśniejszych kolorów powinniśmy używać. Takie odcienie optycznie powiększają przestrzeń oraz sprawiają, że zdecydowanie łatwiej jest nam odpocząć. Nie oznacza to jednak, że nasz salon ma być nudny. Wyraźniejsze akcenty kolorystyczne zawsze będą przecież działały na korzyść całej aranżacji. Możemy zatem bazować na bieli, beżu czy szarości, jednak postawmy również na dodatki w nieco intensywniejszych odcieniach. 

Światło ważniejsze niż myślisz

W salonach, zarówno małych, jak i dużych, ogromne znaczenie będzie miało również światło. Przede wszystkim nie może być ono zbyt intensywne. Najlepiej postawić zatem na żarówki o neutralnej barwie, które nie będą męczyły naszych oczu. Do tego pamiętajmy o przeszkleniach, przez które do naszego wnętrza trafia naturalne promieniowanie. Aranżacja pokoju dziennego w bloku z balkonem powinna zatem zawsze cechować się jak najbardziej odkrytym oknem. Długie firany czy zasłony lepiej więc odstawić na bok i postawić na osłony, które będą umożliwiały płynną regulację naturalnego światła. Dodatkowo po raz kolejny optycznie powiększymy swoje pomieszczenie. 

Czy aranżacja takiego wnętrza jest trudna?

Mniej więcej wiemy już, jak urządzić pokój dzienny 20 m² czy cechujący się podobnym metrażem. Nadszedł zatem czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy takie wnętrze będzie ciężkie do wyremontowania i zaaranżowania. Oczywiście trudności mogą pojawić się niemalże zawsze. Nigdy nie mamy bowiem pewności, co kryje się np. w niewidocznych na pierwszy rzut oka miejscach. Samo planowanie wystroju powinno być nieco łatwiejsze. Jeśli odpowiednio wymierzymy swoje pomieszczenie oraz skupimy się na wyborze idealnych elementów wyposażenia, wszystko powinno pójść po naszej myśli. Do aranżacji salonu, który nie będzie każdego dnia przemieniał się w sypialnię, możemy także podejść w nieco większym dystansem. Na wnętrze, w którym będziemy spać, musimy bowiem patrzeć “podwójnie”. Taki salon powinien przecież być funkcjonalny zarówno nocą, jak i w ciągu dnia. W przypadku omawianego dziś wariantu możemy skupić się tylko na “podstawowym” wyglądzie.