Darmowa dostawa

Meble welurowe - co powinniśmy wiedzieć o tej tkaninie?

27-01-2023

Podobają Ci się meble welurowe, ale nie wiesz, czy są one dobrym rozwiązaniem? Masz w domu małe dziecko lub zwierzęta i boisz się, że obicie mebli szybko się zniszczy, albo trzeba będzie je prać co chwilę?

Internetowy sklep meblowy Besimo oferuje szeroki wybór sof, foteli i akcesoriów wykorzystujących pluszowe tkaniny. W asortymencie mamy tkaniny ekologiczne, tkaniny obiciowe zmywalne czy tkaniny przyjazne zwierzętom. Podpowiadamy, dlaczego warto kupić meble welurowe, przybliżymy, jak wygląda welur i dlaczego warto go wybrać na obicie.

Welur – z czego jest produkowany i czym się charakteryzuje?

W przeszłości welur uchodził za materiał luksusowy, a dzięki temu, że jest to bardzo uniwersalna tkanina, wykorzystywany był do zdobienia mebli, wnętrz i szat. Dzisiaj coraz częściej sięgamy po wypoczynki z weluru, które dodają charakteru wnętrzom, wnoszą odrobinę luksusu i nienachalnej elegancji. Pokrywa się nim:

Podoba Ci się welur, ale zastanawiasz się co to za tkanina i jakie ma właściwości? Materiał ten produkowany jest z nitek osnowy i ma krótki meszek, który jest bardzo przyjemny w dotyku. Runo powstaje z nitek wątkowych wyciąganych ponad osnowę i formowanych w pętelki, które nie przekraczają długości 3 mm. Jest to tkanina bardzo wytrzymała i odporna na rozciąganie, drapanie pazurów, a odpowiednio konserwowana na działanie wody.

Welur czy aksamit – jaka jest między nimi różnica?

VELO sofa na nóżkach

zobacz produkt

 

Zdarza się, że mylimy najpopularniejsze tkaniny pluszowe i terminów welur czy aksamit, czy używamy jako synonimów. Warto pamiętać, że są to różne materiały. Różnią się od siebie wyglądem i metodą uzyskania okrywy, jej długością i grubością, a przez to elastycznością.

Aksamit jest grubszy i bardziej sztywny. Meszek osiąga maksymalną długość 3 mm, a nitki osnowy wzmacniane są włóknami wełnianymi, bawełnianymi lub z jedwabiu. Welur z kolei jest bardziej elastyczny, mniej się błyszczy niż aksamit, chociaż wciąż odbija światło. Dobrze jest zwrócić uwagę na te różnice, wybierając meble do swojego domu. Jakie inne tkaniny są przyjemne w dotyku? Popularne są: