Darmowa dostawa

Miękkie czy twarde wypełnienie sofy - co sprawdzi się lepiej w pokoju dziennym?

03-07-2020

Wybór odpowiedniej sofy do salonu to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Kupując zestaw wypoczynkowy musimy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów. Jednym z nich jest zdecydowanie rodzaj wypełnienia mebla tapicerowanego. To od niego zależy, czy kanapa jest miękka, czy też twarda. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak twardą sofę wybrać oraz jakie wypełnienie będzie najlepsze. Sprawdź!

Wypełnienie sofy - jak wybrać najlepsze?

Zarówno rozkładane sofy, jak i kanapy bez funkcji spania, wypełniane są różnymi materiałami. To od nich zależy to, jak twardy, bądź jak miękki będzie nasz mebel. Rodzaj wypełnienia odpowiada także za jakość oraz komfort naszego wypoczynku. Decydują się na zakup sofy, warto więc dokładnie sprawdzić, z czego został wykonany zestaw wypoczynkowy. Najczęściej stosuje się do tego wszelkiego rodzaju granulaty, pianki, sprężyny oraz taśmy. Każdy z tych materiałów ma oczywiście swoje plusy oraz minusy. Jakie?

Sofa Venice

zobacz produkt

Piankowe wypełnienie sofy

Pianka to rodzaj wypełnienia, z którego bardzo chętnie korzystają producenci mebli tapicerowanych. Jej główne zalety to zdecydowanie duża plastyczność oraz elastyczność. Dzięki temu można zastosować ją w niemalże każdym modelu sofy, narożnika czy fotela. Tradycyjna pianka tapicerska ma jednak tendencję do szybkiego odkształcania się. Mebel wykonany przy jej użyciu może więc szybko stracić swoją pierwotną formę. Nieco inaczej jest jednak w przypadku pianki wysokoelastycznej, dzięki której sofa jest wygodna, a zarazem również i wytrzymała. 

Sofa Cortez

zobacz produkt

Sprężyny w wypełnieniu sofy

Sofy w stylu skandynawskim czy sofy 3 osobowe z funkcją spania, bardzo często wypełnia się specjalnymi sprężynami. Dzięki ich zastosowaniu mebel posiada odpowiednią twardość, a jego siedzisko nie zapada się. Takie wypełnienie jest idealnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na tym, by kanapa zastępowała klasyczne łóżko. Najczęściej spotkamy się ze sprężynami kieszeniowymi, falistymi bądź bonellowymi. 

Taśmy siedziskowe

W większości modeli sof znajdziemy również taśmy siedziskowe. Są one bardzo elastyczne i rozciągliwe, a ich główne zadanie to podtrzymanie wszystkich elementów, wchodzących w skład wypełnienia. Dzięki nim nasza kanapa jest o wiele bardziej wytrzymała. 

Puch oraz granulaty

Niektóre sofy wypełnia się również pierzem, puchem bądź specjalnym granulatem. Dzięki temu są bardzo miękkie, a siadając na nich, mamy wrażenie zapadania się. Po wstaniu z kanapy należy jednak od razu poprawić oraz na nowo “poukładać” poduszki i siedzisko. 

Zastanawiasz się jak wyczyścić zestaw wypoczynkowy? Sprawdź nasz artykuł "Pranie tapicerki sofy - poznaj metody przyjazne dla środowiska!"

Miękkie wypełnienie sofy - wady i zalety

Wiedząc już nieco na temat wypełnień stosowanych w sofach tapicerowanych, możemy rozpocząć poszukiwania idealnego zestawu wypoczynkowego. Większość z nas w pierwszej kolejności sprawdza miękkość kanapy. Powszechnie uważa się bowiem, że im bardziej miękka sofa, tym lepiej. Niestety, nie zawsze tak jest. Taki rodzaj mebli tapicerowanych sprawdzi się z pewnością, gdy kanapa nie będzie służyła nam do spania codziennego. Miękkie siedzisko jest idealne do wypoczynku po ciężkim dniu czy do relaksu w gronie najbliższych. Długotrwałe przebywanie na takim meblu może jednak przysporzyć nam bólu pleców bądź wpłynąć negatywnie na naszą postawę. Warto również pamiętać, że z miękkiej kanapy będzie nam o wiele ciężej wstać. Jeśli więc z mebla mają korzystać np. osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się, niestety lepiej zrezygnować z jego zakupu. Przy tego typu zestawach wypoczynkowych należy również pamiętać, że mają one o wiele większą tendencję do odkształcania oraz niszczą się nieco szybciej niż ich twardsze odpowiedniki. 

Podsumowując, miękkie wypełnienie sprawdzi się, gdy sofa ma służyć nam głównie jako zestaw wypoczynkowy, a nie łóżko oraz jeśli nie mamy żadnych problemów z kręgosłupem czy poruszaniem się. 

Sofa Astana

zobacz produkt

Twarde wypełnienie sofy - wady i zalety

Wiele osób uważa, że na twardej sofie nie jesteśmy w stanie komfortowo wypocząć. Okazuje się jednak, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż miękka i bardzo elastyczna kanapa. Wypełnienie wykonane ze sprężyn bądź sprężyn oraz pianki jest w odczuciu większości z nas twarde, jednak ma bardzo dobry wpływ na nasze ciało. Przede wszystkim odpowiednio podtrzymuje kręgosłup oraz pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała. Dodatkowo, na takiej sofie możemy spędzić niejedną noc, bez obaw o jakość naszego wypoczynku. Twardy zestaw wypoczynkowy jest również mniej podatny na odkształcenia, a co za tym idzie, przez długi czas będzie wyglądał jak nowy. Jest to zatem wspaniałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na solidnej i wytrzymałej kanapie. 

Sofy z twardym wypełnieniem sprawdzą się więc w sytuacji, gdy zależy nam na modelu z funkcją spania codziennego oraz gdy cenimy sobie wysoką jakość i odporność na zniszczenia. 

Sofa Olsen

zobacz produkt

Jak sprawdzić, czy sofa ma odpowiednią twardość?

Przed zakupem sofy warto dokładnie upewnić się, czy kanapa jest odpowiednio twarda. Udając się do sklepu stacjonarnego, wystarczy na niej usiąść i delikatnie “kołysać się” na różne strony. W taki sposób szybko ocenimy, czy zestaw wypoczynkowy spełnia nasze oczekiwania. Jeśli dodatkowo sofa ma służyć do spania codziennego, warto rozłożyć leżankę, położyć się z jednej strony, a na drugiej ustawić jakiś przedmiot. W momencie, gdy zaczniemy się ruszać, a położony obok element pozostanie w swojej pozycji, możemy być pewni, że kanapa jest idealna. Test ten ma zobrazować, jak zachowuje się leżanka, gdy śpią na niej dwie osoby - podczas gdy jedna wykonuje jakiś ruch, druga nie powinna go czuć. 

Kupując meble przez Internet, wystarczy natomiast sprawdzić znajdujące się w opisie informacje oraz rodzaj wypełnienia, pamiętając, że sprężyny oraz pianki odpowiadają za twardość, a puch czy granulat za miękkość sofy. Niezawodne mogą okazać się również opinie osób, które posiadają dany model sofy.