Darmowa dostawa

Narożnik lewostronny, a prawostronny? Jak rozróżnić strony i który wybrać?

22-02-2021

Sofy narożne z funkcją spania to meble, które mogą stać się wspaniałym centrum każdego salonu. Co będzie lepszym wyborem – narożnik prawostronny czy lewostronny? Warto zastanowić się, która strona narożnika będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. W końcu wysuwany szezlong, a konkretniej jego umiejscowienie, ma bardzo duże znaczenie. Źle dobrany może niestety nam tylko przeszkadzać i być niezwykle uciążliwy. Co lepiej wybrać – narożnik prawy czy lewy? Jak odróżnić je od siebie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania! Sprawdź!

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić strony narożnika?

Wybierając sofy wypoczynkowe do swojego salonu, musimy brać głównie pod uwagę ich wymiary, funkcje oraz ogólny wygląd. Jeśli jednak zdecydujemy się na narożniki tapicerowane, do tej listy dochodzi nam kolejny aspekt, jakim jest umiejscowienie szezlongu, czyli krótszego boku mebla. Jak odróżnić narożnik prawy od lewego? Czy istnieją jakieś zasady, dzięki której łatwiej będzie nam rozpoznać narożnik prawy i lewy? Oczywiście, że tak!

Narożnik lewostronny a prawostronny – zasada ręki

Niektórzy z nas zapewne wiedzą, jak określić stronę narożnika. Często jednak łatwo popełnić błąd i wybrać złe umiejscowienie szezlongu. Zanim zatem udamy się do sklepu czy też zdecydujemy się na zamówienie mebli przez Internet, poznajmy zasady określania stron narożnika. Najpopularniejsza i najłatwiejsza z nich to oczywiście reguła ręki. Stajemy przodem do narożnika lub patrzymy na jego zdjęcie od frontu. Jeśli szezlong znajduje się po prawej stronie, oznacza to, że narożnik jest prawostronny. Aby zakodować sobie tę zasadę, warto spojrzeć na zdjęcie narożnika Tivoli. Sofa narożna w tym przypadku jest właśnie modelem prawostronnym.

sofa Tivoli

zobacz produkt

Narożnik prawy czy lewy – zasada liter

Kolejna zasada, dzięki której łatwo określić stronę narożnika, to reguła liter. Jak się już zapewne można domyśleć, narożniki lewostronne swoim kształtem przypominają literę “L”. Powstaje ona z połączenia siedziska oraz szezlongu. Gdy natomiast mamy do czynienia z drugą, a więc prawą stroną, na zestawie wypoczynkowym możemy wyrysować literę “P”. Oczywiście kształt ten nie jest tak oczywisty, jak w przypadku narożników “L”, jednak możemy go dostrzec oczyma wyobraźni.

Narożnik lewy czy prawy – dodatkowe skojarzenia i zasady

Znamy już różnice między narożnikiem lewostronnym a prawostronnym. Aby jednak mieć pewność, że zamawiamy czy kupujemy odpowiedni model, istnieje jeszcze kilka sposobów na rozpoznanie strony mebla. Przede wszystkim najlepiej naszkicować na kartce, jaki wariant nas interesuje, a następnie porównać nasz rysunek ze zdjęciem czy towarem z ekspozycji. Niektórzy wykonują także mini modele z klocków lub drukują schematy dostępne w Internecie. Każda metoda, która pozwoli nam prawidłowo określić stronę narożnika, będzie zatem dobra. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej poprosić o pomoc specjalistę. Wtedy będziemy mieć pewność, że kupujemy odpowiedni wariant.

Narożniki prawy, lewy i… uniwersalny!

W ofercie większości sklepów oraz producentów znajdziemy narożniki prawe, lewe i… uniwersalne. Co to jednak oznacza, skoro szezlong umiejscowiony jest tak samo, jak w przypadku modeli prawo- i lewostronnych? W takiej sytuacji mamy najczęściej do czynienia z modułami. Oznacza to, że krótszy bok możemy umieścić w dowolnym miejscu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zatem szczególnie wtedy, gdy często zmieniamy aranżację lub zależy nam na dostosowaniu strony w zależności od aktualnych potrzeb. Warto również wybrać model uniwersalny, jeśli jeszcze nie jesteśmy do końca pewni, który wariant będzie lepszy do naszego wnętrza. Narożniki tego typu można wykorzystać także w pokoju gościnnym, o którego aranżacji pisaliśmy w artykule /blog/jak-urzadzic-pokoj-goscinny-i-jaki-zestaw-wypoczynkowy-sprawdzi-sie-w-nim-najlepiej.html!

narożnik prawy lewy

zobacz produkt

A co z narożnikami w kształcie litery U?

Niekiedy możemy spotkać się również z narożnikiem, który posiada dwa szezlongi – po jednym z każdej strony. Najczęściej jednak obydwa wysunięte boki posiadają nieco inną długość.Jak określić stronę narożnika? Stwierdzamy to na zasadzie dłuższego szezlongu. Jeśli zatem znajduje się on np. po lewej stronie, wtedy mamy do czynienia z narożnikiem lewostronnym.

Narożnik prawostronny czy lewostronny? A może uniwersalny? Który wybrać?

Teraz już raczej każdy z nas powinien być w stanie określić, który narożnik jest prawy, a który lewy. Na myśl zapewne nasuwa się jeszcze kolejne pytanie – jaki wariant wybrać. Niekiedy podjęcie decyzji bywa niezwykle trudne, dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak dowiedzieć się, która strona narożnika będzie dla nas odpowiednia.

Po pierwsze: popatrz na swoje wnętrze

W pierwszej kolejności warto dokładnie przyjrzeć się swojemu wnętrzu. Popatrzmy, jak wygląda dane pomieszczenie, czy posiada regularny kształt oraz, czy występują w nim ewentualne wnęki lub inne nierówności. Postarajmy się również pomyśleć, gdzie możemy ustawić w nim narożnik. Lewa strona narożnika modelu najczęściej powinna przylegać oczywiście do lewej ściany, jednak nie zawsze musi tak być. Z pomocą zestawu wypoczynkowego możemy bowiem wydzielić odpowiednie strefy i naturalnie podzielić wnętrze na kilka kącików. Wszystko zależy jednak od naszych preferencji, potrzeb oraz upodobań. Duże znaczenie będzie mieć również specyfika oraz długość i szerokość wnętrza.

Po drugie: zastanów się nad planem wnętrza

Po dokładnym przeanalizowaniu całego wnętrza nadszedł czas na jego zaplanowanie. Oczywiście może to być dopiero wstępny szkic czy zamysł. Gdy zastanowimy się, jakie elementy chcemy w nim umieścić oraz jak powinny zostać one rozłożone, o wiele łatwiej będzie nam wybrać narożnik lewy lub prawy. Podczas planowania warto przygotować kilka wariantów na kartce papieru czy w podstawowym programie graficznym lub do tworzenia wizualizacji wnętrz. Któreś rozwiązanie na pewno przypadnie nam do gustu i będziemy w stanie wybrać najlepszy typ narożnika.

jak określić stronę narożnika

zobacz produkt

Po trzecie: wymierz wnętrze

Zanim odwiedzimy internetowy sklep meblowy, musimy także idealnie wymierzyć całe wnętrze, a szczególnie miejsce, w którym ma stanąć nasz narożnik. Nieraz może bowiem okazać się, że w planie nie uwzględniliśmy najważniejszych parametrów. Zamiast pięknego i funkcjonalnego salonu, stworzymy zatem przestrzeń, po której niezwykle ciężko będzie się nam poruszać. Pamiętajmy, że najważniejsza będzie szerokość, zarówno pomieszczenia, jak i narożnika. Jeśli mebel ma stanąć w rogu salonu, możemy zdecydować się na to, by główne siedzisko miało podobną szerokość, jak nasze wnętrze. Jeśli jednak planujemy ustawić narożnik w centralnej części, musimy zadbać o zachowanie ciągu komunikacyjnego. Tak samo należy postąpić z szezlongiem. Niekiedy mierzenie pomieszczenia zajmie nam zatem sporą ilość czasu, jednak pod żadnym pozorem nie możemy ominąć tego jakże ważnego kroku. To od niego zależy nasz sukces.

Po czwarte: wybierz narożnik

Teraz nadszedł czas na najciekawsze zadanie, a więc wybór narożnika. W tej sytuacji musimy już wiedzieć, czy zależy nam na narożniku lewo- czy prawostronnym, chyba że przewidujemy zakup mebli uniwersalnych. Przeglądając poszczególne modele, zwracajmy największą uwagę na szezlong. Niektóre z nich są bowiem wąskie, inne niezwykle szerokie. Posiadają także różną długość, dlatego nie możemy wybrać ich przypadkowo. Cały czas posiłkujmy się również wymiarami naszego wnętrza. Nigdy nie kupujmy oczywiście narożnika “na styk”. Lepiej bowiem zostawić chociaż kilkucentymetrowy zapas, niż później zmieniać całą aranżację lub też przechodzić po raz kolejny przez proces wyboru idealnego mebla do salonu.

Czy jeszcze o czymś należy pamiętać?

Na koniec zbierzemy jeszcze kilka cennych uwag, dzięki którym każdy z nas wybierze idealne rozwiązanie do swojego salonu. Przede wszystkim, zanim zamówimy czy kupimy narożnik, kilkukrotnie upewnijmy się, czy wybraliśmy dobrą stronę. Zwróćmy również uwagę na pozostałe elementy mebla – mechanizm rozkładania, wypełnienie, tapicerkę czy dodatkowe funkcje. Warto zastanowić się wtedy, czy chcemy narożniki z funkcją spania. W razie jakichkolwiek wątpliwości poprośmy o pomoc pracownika sklepu lub zadzwońmy na infolinię, jeśli kupujemy narożnik online. Nie podejmujmy również żadnych decyzji pochopnie. W końcu zestaw wypoczynkowy będzie nam towarzyszył przynajmniej kilka kolejnych lat!