Darmowa dostawa

Pielęgnacja tapicerki – jak zabrać się za czyszczenie obicia zestawu wypoczynkowego?

30-09-2020

Czyszczenie sofy czy zestawu wypoczynkowego to bardzo pracochłonne zadanie, na które musimy poświęcić nieco czasu. Znając kilka podstawowych zasad oraz trików z pewnością sprawimy, że nasz wysiłek nie pójdzie na marne, a meble tapicerowane będą wyglądały niemalże jak nowe. Każdy rodzaj obicia potrzebuje jednak nieco innej pielęgnacji. Jak zatem czyścić sofy i narożniki, by materiał, którym są pokryte, nigdy nie stracił swoich właściwości? Sprawdź!

 

Jak czyścić zestaw wypoczynkowy?

Zarówno o sofy z funkcją spania, jak i o klasyczne zestawy wypoczynkowe, należy odpowiednio dbać. Dzięki temu zachowają swój wygląd na wiele lat, a my będziemy mogli cieszyć się ich użytecznością oraz funkcjonalnością. Oprócz codziennej pielęgnacji warto raz na jakiś czas zapewnić im dokładne oczyszczanie. Musimy być przy tym bardzo uważni, ponieważ niektóre materiały wymagają od nas szczególnej troski. Jak zatem dbać o sofy czy narożniki? Jak krok po kroku dokładnie wyczyścić całą tapicerkę?

Rozkładana sofa Tivioli Riviera 3 osobowa

zobacz produkt

Krok 1: rozpoznanie tapicerki

Przed rozpoczęciem czyszczenia zestawu wypoczynkowego powinniśmy określić, jaki materiał obiciowy został zastosowany w naszej sofie czy narożniku. W ten sposób będziemy w stanie dobrać odpowiednie środki czystości, dedykowane konkretnemu rodzajowi tapicerki. Najlepiej zatem jeszcze przed zakupem mebli dowiedzieć się, jakie obicia zostały wykorzystane podczas produkcji zestawu. Jeśli nie dostaliśmy takiej informacji, warto znaleźć konkretny model sofy czy narożnika na stronie firmowej producenta. Do mebli nieraz dołączona jest także krótka instrukcja użytkowania. Starajmy się zatem mieć zawsze pod ręką taki dokument.

Krok 2: dokładne odkurzanie

Po rozpoznaniu materiału możemy rozpocząć właściwą część pielęgnacji tapicerki. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie odkurzyć cały zestaw wypoczynkowy. Najlepiej użyć do tego odkurzacza. Nakładka na rurę musi być jednak wtedy idealnie czysta i miękka. Ostra końcówka może bowiem spowodować pojawienie się rys oraz przetarć na naszym materiale. Pamiętajmy, aby odkurzyć nie tylko widoczne elementy, ale także i wszelkie trudno dostępne zakamarki. Najlepiej zatem rozłożyć zestaw, oczyścić z kurzu pojemnik na pościel oraz wszelkiego rodzaju schowki czy inne części składowe.

 

Sofa 3 osobowa rozkładana Tivioli

zobacz produkt

Krok 3: ściągnięcie elementów ruchomych

Niektóre zestawy wypoczynkowe posiadają poduszki oparciowe bądź dekoracyjne. Najczęściej pokryte są one swego rodzaju poszewką. Możliwe jest zatem jej całkowite zdjęcie. Sprawdźmy więc, czy również i w przypadku naszych mebli jest taka opcja. Jeśli tak, ściągnijmy poszewki i upierzmy je zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej rekomenduje się pranie ręczne w delikatnym detergencie. Musimy bowiem unikać np. wirowania w pralce, które może uszkodzić strukturę materiału.

Szukasz nowego zestawu wypoczynkowego, jednak masz ograniczone możliwości, jeśli chodzi o jego wymiary? Sprawdź nasz artykuł "Sofa czy narożnik - co sprawdzi się lepiej w małym salonie?"

Krok 4: delikatne usuwanie plam

Tak przygotowany zestaw wypoczynkowy można poddać dokładnemu oczyszczaniu. W celu usunięcia wszelkich uciążliwych plam najlepiej sprawdzi się specjalny preparat polecany do konkretnego rodzaju obicia lub woda z dodatkiem szarego mydła. Taki roztwór jest bowiem niezwykle delikatny i nie powinien mieć negatywnego wpływu na wygląd naszej sofy czy narożnika. W przygotowanej miksturze należy namoczyć ściereczkę wykonaną z mikrofibry i dokładnie ją wykręcić. Woda nie może z niej bowiem kapać. Wilgotny czyścik przykładamy do plamy i wykonujemy lekkie, subtelne ruchy. Pod żadnym pozorem nie możemy mocno trzeć o materiał. Takie usuwanie zabrudzeń będzie bowiem skutkowało wytarciem, a nawet i przetarciem obicia. Każdy ruch powinien być zatem delikatny. Jeśli plama nie chce zejść, nanieśmy na nią odrobinę sody oczyszczonej, chwilę odczekajmy i ponownie przystąpmy do czyszczenia.

Sofa nierozkładana Astana

zobacz produkt

Krok 5: dokładne wyczyszczenie całego zestawu

Po usunięciu wszelkich większych plam należy dokładnie oczyścić pozostałą część zestawu wypoczynkowego. W tym celu ponownie przyda się nam woda z dodatkiem szarego mydła oraz ściereczka wykonana z mikrofibry. Po co jednak myć powierzchnię, na której nie widać zabrudzeń? Przede wszystkim kurz czy lekki osad może być niewidoczny gołym okiem. Jeśli ich nie usuniemy, nasza sofa czy narożnik będą posiadały delikatne odbarwienia w miejscach, w których walczyliśmy z większymi plamami. Musimy zatem lekko “wyrównać” całą strukturę materiału.

Porada: pamiętajmy, by do czyszczenia tapicerki nie używać zbyt dużej ilości wody. Wilgoć może bowiem przedostać się do głębszych warstw zestawu wypoczynkowego. To będzie natomiast skutkowało bardzo długim czasem suszenia oraz możliwością pojawienia się pleśni wewnątrz mebla.

Krok 6: suszenie

Po wyczyszczeniu całej tapicerki, nadchodzi czas na suszenie mebla. W tym przypadku nie będziemy mieć jednak dużo pracy. Wystarczy jedynie ustawić sofę czy narożnik tak, aby nie przylegał do innych elementów wyposażenia. W lecie możemy otworzyć okna, zimą natomiast nieco podkręcić ogrzewanie. Zestaw wypoczynkowy musi bowiem wysuszyć się w naturalny sposób. Ciepło skierowane bezpośrednio na materiał może spowodować odbarwienia czy zniszczenie obicia. Lepiej zatem unikać suszarek czy innych tego typu urządzeń.

Narożnik Milton lewostronny

zobacz produkt

Krok 7: konserwacja uzależniona od materiału obicia

Na koniec wysuszony już zestaw wypoczynkowy możemy poddać dodatkowej pielęgnacji. W przypadku sofy skórzanej całą tapicerkę warto dokładnie nawilżyć przy użyciu odpowiedniego środka lub klasycznego oleju spożywczego. Jeśli natomiast nasze meble obite zostały welurem bądź pluszem, materiał powinniśmy wyszczotkować tak, aby skierować “włosie” w odpowiednim kierunku. W przypadku klasycznych obić pielęgnacja najczęściej kończy się na etapie suszenia.

Jak jeszcze możemy zadbać o swój zestaw wypoczynkowy?

Cały proces dokładnego czyszczenia mebli tapicerowanych należy powtarzać tak często, jak jest to konieczne. Starajmy się jednak, by taką dogłębną pielęgnację zapewnić swojemu zestawowi wypoczynkowemu przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Podczas porządków, nie zapominajmy również o poduszkach dekoracyjnych, o których czyszczeniu pisaliśmy w artykule https://besimo.pl/blog/modne-poduszki-dekoracyjne-na-kanape-naroznik-i-lozko-jak-dobrac-poduszki-dekoracyjne.html. Każdego dnia powinniśmy także dołożyć wszelkich starań, by sofa, narożnik, ale także i fotele czy pufy prezentowały się idealnie. Co zatem jeszcze możemy zrobić?

Sofa espero 2 osobowa

zobacz produkt

Szybkie usuwanie plam

W przypadku mebli tapicerowanych powinniśmy pamiętać, by wszelkie nowo powstałe plamy usunąć najszybciej, jak to możliwe. Nie musi być to jednak równoznaczne z dokładnym czyszczeniem całego obicia. Wystarczy szybko wywabić zabrudzenie przy pomocy wody z szarym mydłem lub sody. Dzięki temu plama nie powinna wniknąć w głębsze struktury materiału. Ewentualną różnicę w kolorze wypranej i niewypranej tapicerki zniwelujemy natomiast przy kolejnej kompleksowej pielęgnacji.

“Nie” dla silnych środków piorących

Wszelkie silne detergenty dostępne na polskim rynku z pewnością pomogą nam szybko usunąć plamy z tapicerki. Musimy jednak liczyć się z tym, że po ich zastosowaniu materiał straci swój piękny kolor. Lepiej zatem zawsze wybrać delikatniejsze środki piorące, niż później martwić się, czym zamaskować wszelkiego rodzaju odbarwienia.

Fotel Espero welurowy

zobacz produkt

 

Ustawienie mebli w odpowiednim miejscu

Aby nasz zestaw wypoczynkowy zachował swój idealny wygląd, niezwykle ważne jest również jego odpowiednie umiejscowienie. Należy starać się przede wszystkim ustawić go z daleka od bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz innych źródeł światła i ciepła. Dodatkowo pamiętajmy, że meble tapicerowane ustawione np. w salonie połączonym z kuchnią mogą “łapać” wszelkiego rodzaju zapachy.