Darmowa dostawa

Pranie tapicerki sofy – poznaj metody przyjazne dla środowiska!

15-12-2020

Kupując sofy do salonu, bardzo często zwracamy niezwykle dużą uwagę na ich tapicerkę. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o względy estetyczne. To właśnie od materiału obiciowego w głównej mierze zależy to, czy rozkładane sofy będą łatwe do utrzymania w czystości. Pranie tapicerki nie należy przecież do najłatwiejszych zadań, dlatego staramy się wybierać tkaniny plamoodporne. Niestety, takie obicie również trzeba raz na jakiś czas wyczyścić. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne detergenty lub… przyjazne dla środowiska preparaty! Jakie? Jeśli jesteś zainteresowany, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy w nim, jak czyścić sofy dwuosobowe i nie tylko, przy pomocy naturalnych substancji i domowych sposobów. Sprawdź! 

Sofa tapicerowana – jak często ją czyścić?

Większość z nas zapewne zastanawia się, jak często należy prać swoją sofę tapicerowaną. Nie da się jednak z góry określić, kiedy obicie będzie wymagało dokładnego czyszczenia. Zestaw wypoczynkowy należy zatem wyprać wtedy, gdy po prostu pojawią się na nim plamy. Działajmy jednak wtedy tak szybko, jak to możliwe. Niekiedy może bowiem okazać się, że zabrudzenia przedostały się do głębszych warstw materiału i ich całkowite usunięcie niestety będzie wręcz niemożliwe.

Aby jednak nasza sofa zawsze wyglądała pięknie i schludnie, starajmy się każdego dnia dokładnie ją odkurzyć. Dzięki temu wszelkie okruchy czy paproszki nie będą wbijały się w splot naszej tapicerki. Jeśli w naszym mieszkaniu urzędują zwierzęta, dodatkowo warto regularnie usuwać sierść z obicia. Najlepiej sprawdzi się do tego taśma dwustronna lub rolka do czyszczenia ubrań. Pranie całego materiału konieczne będzie wtedy, gdy zauważymy dużą ilość plam lub gdy dostrzeżemy, że po wyczyszczeniu jednej z nich tapicerka w jej miejscu jest zdecydowanie jaśniejsza. 

sofa nierozkładana do salonu

zobacz produkt

Na co uważać piorąc tapicerkę sofy?

Podczas prania tapicerki sofy, należy przede wszystkim uważać na odbarwienia. Każdy środek, zarówno ten zakupiony w sklepie, jak i wykonany w domu, należy najpierw przetestować. Nanieśmy zatem jego niewielką ilość na mało widoczne miejsce i sprawdźmy, czy preparat nie ma negatywnego wpływu na materiał. Jeśli nie widzimy żadnych niepokojących sygnałów, możemy przystąpić do czyszczenia całej sofy. Pamiętajmy wtedy, aby nie używać zbyt dużej ilości wody. Dlaczego? Dokładne wysuszenie całego zestawu wypoczynkowego będzie wręcz niemożliwe. Ciecz zacznie przedostawać się do wnętrza naszego mebla. Przez to znajdujące się w nim elementy mogą po prostu zostać narażone na pojawienie się np. pleśni. Tego chyba nikt z nas by nie chciał, prawda? 

Tapicerkę sofy należy czyścić także wyłącznie miękkimi ściereczkami. Pod żadnym pozorem nie używajmy do prania materiału obiciowego gąbki czy innych szorstkich czyścików. Możemy w ten sposób niestety zepsuć oraz zmechacić swoją sofę. 

Dlaczego warto zrezygnować ze sztucznych detergentów?

Z używania sztucznych detergentów podczas porządków warto zrezygnować z kilku powodów. Przede wszystkim mogą one wpływać negatywnie na wygląd tapicerki. Niekiedy bowiem okazuje się, że znajdziemy w nich np. substancje wybielające. Wystarczy zatem chwila nieuwagi, by zniszczyć swój materiał obiciowy. Dodatkowo chemikalia nie są oczywiście przyjazne dla naszego środowiska naturalnego. Te niestety przedostają się do rzek czy jezior, skutecznie je zanieczyszczając. 

Co ciekawe, używając detergentów, możemy narazić także sobie, swoje dzieci, a nawet i zwierzęta. Bardzo łatwo bowiem nabawić się alergii po bezpośrednim kontakcie ze sztucznymi środkami czyszczącymi. Zwierzaki natomiast często np. podgryzają naszą kanapę. Chcąc nie chcąc, po wypraniu jej, z pewnością na powierzchni materiału zostaną resztki detergentów. Te mogą następnie przedostać się do organizmu naszego pupila. Jeśli zatem jest taka możliwość, stawiajmy na to, co naturalne. 

pranie sofy tapicerowanej

zobacz produkt

Pranie tapicerki sofy domowymi sposobami – najskuteczniejsze metody

Wiemy już, dlaczego warto czyścić sofę domowymi sposobami przyjaznymi dla środowiska. Przejdźmy zatem do sedna i zastanówmy się, jak możemy zadbać o swoje meble bez konieczności użycia silnych detergentów. Czasem okazuje się, że większość niezbędnych składników każdy z nas ma w swojej kuchni lub łazience. Czego zatem możemy użyć do wyczyszczenia tapicerki?

Klasyczne odświeżenie sofy

Jeśli na naszej sofie nie znajduje się zbyt duża ilość plam, jednak chcemy lekko odświeżyć tapicerkę, z pomocą przychodzi nam ciepła woda oraz szare mydło lub naturalny płyn do naczyń. Wystarczy przygotować z nich roztwór, a następnie nasączyć w nim miękką ściereczkę. Dokładnie odsączmy nadmiar cieczy i przystąpmy do czyszczenia. Dzięki tej metodzie usuniemy drobne plamy oraz zanieczyszczenia, takie jak chociażby zalegający między włóknami kurz. 

Usuwanie większych plam

W przypadku większych plam z pomocą przychodzi nam soda oczyszczona. Wystarczy wymieszać ją z wodą, tak aby uzyskać gęstą pastę. Taki środek nakładamy na plamę i czekamy ok. 5 minut. Następnie okrężnymi ruchami wcieramy go w zabrudzenie, a nadmiar usuwamy np. ręcznikiem papierowym. Na koniec całość traktujemy dodatkowo wodą z szarym mydłem. Zabrudzenie powinno dzięki temu zniknąć w mgnieniu oka.

Porada: usuwając ciężkie plamy, pamiętajmy, aby rozpoczynać od ich brzegów, a nie od środka. Zabrudzenie nie będzie się dzięki temu powiększać. 

Jesteś na etapie poszukiwania idealnego zestawu wypoczynkowego? Sprawdź nasz artykuł "Sofa czy narożnik - co sprawdzi się lepiej w małym salonie?"

Czyszczenie plam z tłuszczu

Usuwanie plam z tłuszczu większość z nas przyprawia o zawrót głowy. Okazuje się jednak, że wystarczy chwila cierpliwości, by pozbyć się takiego zanieczyszczenia. Na sofę pochlapaną tłuszczem wystarczy bowiem wysypać… mąkę ziemniaczaną. Produkt ten ma właściwości silnie absorbujące. Należy więc nanieść go na plamę i odczekać kilkanaście minut. Następnie przy pomocy zmiotki lub odkurzacza usuwamy nadmiar mąki z tapicerki. Na koniec przecieramy zabrudzenie wilgotną ściereczką i gotowe!

domowe sposoby na czyszczenie sofy

zobacz produkt

Niwelowanie plam z kawy, wina i innych plamiących płynów

Chyba każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu poplamić coś winem lub kawą. Usunięcie takiego zabrudzenia bywa niezwykle ciężkie. Na szczęście na to również mamy swój sposób. Takich plam pozbędziemy się dzięki wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego (w proporcjach 20:1). Przed przystąpieniem do działania, koniecznie wykonajmy jednak test w mało widocznym miejscu. Kwasek może mieć bowiem różny wpływ na każdy z rodzajów tapicerki. 

Ciekawostka: czy wiecie, że niektórzy usuwają plamy z czerwonego wina przy pomocy… wina białego? Metoda ta jednak nie zawsze jest skuteczna, dlatego lepiej traktować ją z przymrużeniem oka. 

Usuwanie ciężkich plam z tapicerki skórzanej

Na koniec mamy dla was domowy sposób na usuwanie plam z tapicerki skórzanej. Pamiętajcie jednak, że mamy tutaj na myśli materiał naturalny. Jeśli posiadacie takie meble, wszelkie uciążliwe plamy bardzo łatwo usunięcie przy pomocy pasty do zębów lub wody kolońskiej. Wystarczy nanieść jedną z tych substancji na miękką ściereczkę, dokładnie przetrzeć całe zabrudzenie i gotowe!

Porada: w przypadku tapicerki wykonanej ze skóry ekologicznej, zdecydowanie lepiej sprawdzi się pasta do zębów lub woda z szarym mydłem. Zawarty w wodzie kolońskiej alkohol może bowiem odbarwić obicie.  

Czy takie metody są zawsze skuteczne?

Naturalne metody oczyszczania mają to do siebie, że nie zawsze są w 100-procentach skuteczne. Dlaczego? Przede wszystkim możemy przygotować zbyt “lekki” roztwór, który niestety nie doczyści większych i cięższych zabrudzeń. Dodatkowo wielokrotnie będziemy musieli szorować plamy nieco dłużej niż w przypadku użycia detergentu. Produkty, które znajdziemy w swoim domu, nie są przecież aż tak silne, jak ich sklepowe chemiczne odpowiedniki. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość. 

Co zrobić, gdy efekt czyszczenia nie jest zadowalający?

Jeśli po zakończeniu czyszczenia tapicerki efekt nas nie zadowala, należy powtórzyć cały zabieg ponownie, np. za kilka dni. Warto również skorzystać z metod alternatywnych. Być może wybraliśmy po prostu zbyt delikatny środek czyszczący. Spróbujmy także, np. w przypadku wody z mydłem lub kwaskiem, eksperymentować z proporcjami. Pamiętajmy jednak, aby z nimi nie przesadzić.