Darmowa dostawa

Różne typy funkcji spania, czyli jak rozkładają się sofy

11-06-2020

Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości snu w ciągu doby, by móc prawidłowo funkcjonować. Warto jednak pamiętać, że oprócz długości, niezwykle ważna jest również jakość naszego wypoczynku. Aby każdego dnia budzić się pełnym energii, należy więc zadbać m.in. o komfortowe łóżko bądź wygodną sofę rozkładaną. Kanapy z funkcją spania cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością. Każda z nich rozkłada się jednak w inny sposób. Przedstawimy więc dzisiaj najpopularniejsze systemy rozkładania sof.

Sofy z funkcją spania - czym się charakteryzują?

Sofy do spania to wielofunkcyjne meble tapicerowane. W ciągu dnia służą nam jako klasyczna kanapa, na której możemy usiąść bądź wypocząć. Nocą jesteśmy natomiast w stanie przemienić je w wygodne łóżko. Są one idealnym rozwiązaniem do małych wnętrz. Największą popularnością cieszą się sofy rozkładane 2 osobowe. Odpowiednio duża powierzchnia spania sprawia, że leżanka z powodzeniem zastąpi nam łoże małżeńskie. Aby jednak nie doskwierały nam bóle pleców czy inne dolegliwości, należy wybrać odpowiedni system rozkładania sof. Jakie warianty dostępne są na rynku?

Systemy rozkładania sofy - Sofa Olsen

zobacz produkt

Najpopularniejsze systemy rozkładania sof

System belgijski

Rozkładane sofy dostępne są w większości sklepów meblowych. Aby jednak wybrać odpowiedni model, warto wiedzieć nieco więcej na ich temat. Oprócz tapicerki czy wypełnienia, niezwykle ważne jest to, jaki mechanizm rozkładania został w nich użyty. Jeden z najpopularniejszych to tak zwany system belgijski. Jego największym plusem jest prostota działania. Wystarczy wysunąć siedzisko oraz znajdujący się w oparciu materac i gotowe. Rozkładanie sofy zajmuje więc dosłownie kilka chwil. Takie rozwiązanie nie zda jednak swojego egzaminu, gdy kanapa ma służyć do codziennego spania. Wysuwany stelaż przypomina bowiem łóżko polowe. Metalowa konstrukcja oraz cienki materac nie będą więc dla nas zbyt komfortowe. Taki system spisuje się o wiele lepiej, gdy na sofie śpimy jedynie okazjonalnie. 

Włoski system rozkładania sofy

System włoski stosowany w sofach rozkładanych jest o wiele lepszy niż belgijski, jeśli zależy nam na codziennym nocnym wypoczynku. Jego główna zaleta to przede wszystkim bardzo duża powierzchnia spania. Po rozłożeniu leżanki, naszym oczom ukazuje się bowiem gruby oraz obszerny materac, który wygląda niemalże tak samo jak te nakładane się na klasyczne łóżka małżeńskie. Stelaż jest dodatkowo bardzo wytrzymały oraz stabilny. Z pewnością każda noc spędzona na takiej sofie będzie przyjemna i komfortowa. Musimy jednak pamiętać, że kanapa z systemem włoskim po złożeniu jest dosyć duża. Nie zawsze będzie więc najlepszym rozwiązaniem. 

System DL

W większości modeli nowoczesnych sof z funkcją spania stosuje się tak zwany system DL. Obecnie jest to jedna z najciekawszych propozycji dostępnych na rynku. Aby rozłożyć kanapę z takim mechanizmem, wystarczy wysunąć siedzisko w przód, a następnie złożyć oparcie. W kilka sekund uzyskujemy odpowiednio wyprofilowaną i komfortową leżankę. Dodatkowo pod siedziskiem najczęściej znajduje się duża komora na pościel. Kupując taką sofę zyskujemy więc zarówno miejsce na bieliznę pościelową, jak i wysokiej jakości podwójne łóżko. Zestaw wypoczynkowy po złożeniu wygląda zgrabnie i z pewnością zmieści się do większości mieszkań. 

 

System rozkładania sof typu DL

Systemy rozkładania sofy typu DL

System “puma”

Sofy do spania nieraz wyposażone są również w system o nazwie “puma”. Aby rozłożyć tego typu kanapę, należy delikatnie unieść siedzisko, a następnie wysunąć je w przód. W trakcie wykonywania tego ruchu, druga część leżanki rozkłada się samoistnie. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest szybkość działania oraz fakt, iż żaden z elementów nie przesuwa się po podłodze. Istnieje więc bardzo małe ryzyko, że nasza posadzka zostanie porysowana czy uszkodzona. 

System “delfin”

Większość z nas z pewnością spotkało się chociaż raz z sofą rozkładaną, w której został zastosowany mechanizm typu “delfin”. Aby wysunąć leżankę, wystarczy jedynie pociągnąć za specjalny uchwyt zamocowany do siedziska, lekko unieść go w górę i gotowe. Główne siedzisko, czyli to na którym siedzimy, podczas gdy kanapa jest złożona, zamienia się w jedną z części łóżka. Druga pojawia się w momencie, gdy postąpimy w opisany wcześniej sposób. System ten bardzo często stosowany jest w narożnikach z funkcją spania. W takiej sytuacji, pod krótszym bokiem dodatkowo znajdziemy sporej wielkości pojemnik na pościel. 

System “klik-klak”

Działanie systemu “klik-klak” powinna znać zdecydowana większość osób. Taki mechanizm był bowiem stosowany w popularnych parę, bądź nawet i paręnaście lat temu wersalkach. Aby rozłożyć kanapę tego typu wystarczy podnieść siedzisko (pod którym znajduje się duża komora na pościel), a następnie wykonać delikatne pchnięcie do przodu. Gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk “klik-klak”, łóżko jest gotowe do spania. Warto jednak pamiętać, że taka leżanka posiada charakterystyczne wgłębienie na środku powierzchni spania. Nierówność ta może więc powodować uciążliwe bóle kręgosłupa czy inne dolegliwości. 

System “wózek”

Ostatni z systemów rozkładania sof to tak zwany mechanizm typu “wózek”. W tym przypadku należy wysunąć siedzisko, które zostało wyposażone w specjalne kółka. Następnie, gdy poczujemy opór, wystarczy, że rozścielimy na stelażu meterac, z którego składa się siedzenie. Komfort spania zależy w głównej mierze od tego, jakie rodzaje wypełnień zostały użyte do produkcji mebla. 

Jaki system wybrać?

To, jaką sofę rozkładaną wybierzemy, zależy oczywiście od nas samych. Warto jednak pamiętać, że do spania codziennego najlepiej sprawdzą się systemy rozkładania sof typu DL, włoskie, “pumy”, “delfiny” bądź “wózki”. Jeśli natomiast kanapa będzie przez nas użytkowana jedynie okazjonalnie, nic nie stoi na przeszkodzie by zdecydować się na system belgijski czy “klik-klak”.  

Systemy rozkładania sof w kanapie Olsen

 

Planujesz zakup nowych mebli? Sprawdź nasz artykuł "Jak kupić dobrą sofę? Kompleksowy poradnik"