Darmowa dostawa

Sofa czy narożnik do kawalerki, czyli jak umeblować małe mieszkanie?

11-02-2021

W ostatnim czasie kawalerki i małe mieszkania w blokach zyskują coraz większą popularność. Zamieszkują w nich zarówno single, jak i pary czy całe rodziny. Niezwykle często takie cztery ściany wynajmują również studenci, którzy przybyli do innego miasta, by móc rozpocząć dorosłe życie. Niezależnie jednak od tego, kto mieszka w takim lokalu, zawsze pojawia się jeden dość duży problem – jakie meble do kawalerki okażą się najlepszym rozwiązaniem. W końcu ilość dostępnej przestrzeni jest tutaj najczęściej bardzo ograniczona. Postaramy się zatem podpowiedzieć, jaką kanapę kupić do spania oraz jak zagospodarować tych kilka metrów kwadratowych! Sprawdź!

Funkcjonalne meble do kawalerki – po pierwsze zestaw wypoczynkowy!

W większości kawalerek znajdziemy sofy rozkładane z pojemnikiem na pościel lub stylowe i komfortowe narożniki, które stają się zarówno zestawem wypoczynkowym, jak i łóżkiem sypialnianym. Nie ma się jednak czemu dziwić. Takie meble to tak naprawdę nasze jedyne rozwiązanie. Wszelkie elementy wyposażenia umieszczane w kawalerce powinny być bowiem użyteczne. Im więcej funkcji posiadają, tym lepiej dla nas oraz naszego metrażu. Wybierając je, nie starajmy się zatem na siłę oszczędzać. Dobry zestaw wypoczynkowy oczywiście nie musi kosztować fortuny, jednak nie sądźmy, że sofa z kilkaset złoty sprosta naszym oczekiwaniom. Niestety w takich modelach najczęściej mamy do czynienia z niskiej jakości materiałami, które nie zagwarantują nam komfortowego wypoczynku. 

Meblując kawalerkę, myślmy zawsze o tym, że zestawy tapicerowane mają nam służyć niemalże do wszystkiego. Będziemy na nich spać, relaksować się, przyjmować gości, spożywać posiłki czy nawet pracować. Taki meble będzie centrum całej kawalerki. Musimy zatem wybrać go mądrze!

Narożnik czy sofa do kawalerki?

Udając się do sklepu czy przeglądając oferty w Internecie, możemy znaleźć niezwykle ekskluzywne sofy z funkcją spania i nowoczesne narożniki z różnorodnymi udogodnieniami. Który wariant sprawdzi się jednak lepiej? Z reguły przyjmuje się, że kanapa to rozsądniejszy wybór. Prawda jest jednak nieco inna. Wszystko zależy bowiem tak naprawdę od metrażu naszej kawalerki oraz naszego pomysłu na jej zagospodarowanie. Niekiedy bowiem z pomocą komfortowego narożnika jesteśmy w stanie bardzo ciekawie odgrodzić część wypoczynkową od kuchennej. Sofa natomiast będzie nieco zgrabniejsza. Można zatem uznać, że do bardzo małych mieszkań bardziej poleca się kanapę, a do nieco większych narożnik. Takiej zasady nie warto traktować jednak jako żelaznej reguły. Nie da się bowiem jednoznacznie wskazać, co na pewno sprawdzi się lepiej. Dużo zależy przecież od naszych wymagań i indywidualnych preferencji. 

mała sofa do salonu

zobacz produkt

Sofa i narożnik do kawalerki – plusy i minusy obydwu rozwiązań

Skoro rozpoczęliśmy debatę o tym, czy lepszym rozwiązaniem do kawalerki będzie sofa, czy narożnik, warto poznać plusy i minusy każdego wariantu. Zacznijmy od kanapy. W tym przypadku możemy liczyć przede wszystkim na niewielkie gabaryty przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Nowoczesne sofy są także niezwykle designerskie i najczęściej nieco tańsze niż narożnik. Przez brak szezlongu mamy jednak do dyspozycji mniejszą ilość miejsca siedzącego. Ciężko także z pomocą kanapy wydzielić strefy w danym pomieszczeniu. Po rozłożeniu leżanki nie zawsze ukaże się nam także duża i komfortowa powierzchnia spania. 

W przypadku narożnika będzie natomiast na odwrót. Możemy zdecydowanie liczyć na komfortowe warunki do snu, przyjmowania gości czy wykonywania innych czynności. Taki mebel ma bowiem zdecydowanie większe gabaryty. Tutaj jednak pojawia się drugie dno – może zajmować zbyt dużą ilość powierzchni i gracić całą kawalerkę. Potwierdza się zatem nasza teza, że nie da się wskazać jednoznacznie zwycięzcy. 

Jaka sofa do codziennego spania będzie najlepsza?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy sofę, czy też narożnik, najważniejsza będzie oczywiście funkcja spania. W kawalerce nie możemy się bez niej obejść. Aby jednak zapewnić sobie komfortowe warunki i odpowiednią higienę snu, należy wiedzieć, co wybrać. Przede wszystkim postawmy na wypełnienie składające się ze sprężyn i wzbogacone o piankę wysokoelastyczną. Do tego pamiętajmy o zapewnieniu minimum 70 cm szerokości dla każdej osoby śpiącej na wysuwanej leżance. Zwróćmy również uwagę, czy powierzchnia spania jest równa i pozbawiona łączeń w najbardziej newralgicznych miejscach. Jeśli zadbamy o te szczegóły, powinniśmy być zadowoleni ze swojego wyboru. 

stylowa sofa do małego mieszkania w bloku

zobacz produkt

Czas na kwestie techniczne, czyli jaka sofa do małego salonu?

Pamiętajmy także, że sofa czy narożnik muszą mieć odpowiednie całościowe gabaryty. Nie kupujmy na siłę wyjątkowo dużego zestawu tylko dlatego, że mamy na niego odpowiednią ilość miejsca. Takim działaniem możemy optycznie pomniejszyć całą naszą kawalerkę i sprawić, że ta stanie się mało użyteczna. Zadbajmy zatem o zachowanie niezbędnych odstępów pomiędzy innymi elementami wyposażenia oraz upewnijmy się, że będziemy w stanie rozłożyć mebel bez konieczności przesuwania pozostałych przedmiotów. 

Nie tylko zestaw wypoczynkowy – pozostałe meble do kawalerki!

Wybierając sofę lub narożnik do kawalerki, warto również cały czas pamiętać, że zestaw wypoczynkowy to nie wszystko. W końcu w mieszkaniu musi znaleźć się również kilka innych elementów wyposażenia. My skupimy się dzisiaj na tych, które znajdują się wokół strefy relaksu. Czego nie może w niej zabraknąć? Przede wszystkim stolika. Musi być on jednak taki, aby móc przy nim spożywać posiłki. W końcu umieszczenie dużego stołu z krzesłami będzie raczej graniczyło z cudem. Do tego w pobliżu sofy czy narożnika warto umieścić kilka półek lub małą szafkę. Dzięki temu wszystko będziemy mieć zawsze pod ręką. 

Jak umeblować kawalerkę?

Jak umeblować małe mieszkanie poza strefą relaksu? Duże znaczenie będzie miała część uznawana za korytarz czy przedsionek. Tutaj zdecydowanie warto umieścić wielką szafę, do której zmieścimy odzież, obuwie oraz wszelkiego rodzaju tekstylia. Miejsce do przechowywania jest bowiem niezwykle ważne. Co ciekawe, już wybierając zestaw wypoczynkowy, powinniśmy zadbać o ten aspekt. Duża komora na pościel umożliwia nam umieszczenie w niej całego kompletu kołder i poduszek dostosowanych do danej pory roku. Jeśli chodzi o część kuchenną, pamiętajmy o długim blacie oraz po raz kolejny o sporej ilości szafek. Zawsze na pierwszym miejscu musimy stawiać funkcjonalność. 

Jak urządzić kawalerkę w bloku?

Urządzając kawalerkę, warto postawić na przytulny charakter całego wnętrza. Zestaw wypoczynkowy może zatem cechować się miękką i przyjemną w dotyku tapicerką, subtelnym odcieniem czy dużą ilością poduszek dekoracyjnych. Wszelkiego rodzaju futrzane narzuty i dywaniki również będą wskazane. W końcu to dzięki takim elementom możemy poczuć się w swoim mieszkaniu wyjątkowo. Warto zatem jeszcze przed rozpoczęciem remontu pomyśleć o takich kwestiach. 

jakie meble do kawalerki

zobacz produkt

Urządzamy kawalerkę – nasze pomysły na sofy i narożniki!

Skoro wiemy już mniej więcej, jak umeblować mieszkanie w bloku, warto poznać kilka ciekawych propozycji aranżacyjnych. Specjalnie dla was przygotowaliśmy trzy niezwykle stylowe propozycje, dopasowane do różnych nurtów wnętrzarskich. 

Kawalerka w stylu minimalistycznym

Jeśli jesteśmy fanami stylu minimalistycznego, powinniśmy oczywiście zawsze stawiać na prostotę. Wspaniałą bazą do takiej aranżacji może stać się np. sofa Malmo, Eide czy Solo oraz narożnik Emporio LUX, Edition lub Octavio. Wszystkie te propozycje bazują na prostej linii i są niezwykle funkcjonalne. Pozostałą część kawalerki warto utrzymać w jasnej kolorystyce i uzupełnić o lekkie subtelne dodatki oraz ozdoby. 

Kawalerka w stylu nowoczesnym

Do kawalerki urządzonej w nowoczesnym stylu z pewnością będzie pasowała sofa Adele, York czy Kalle bądź narożniki z serii Lizbona, Tivoli lub Stille. Większość tych propozycji wygląda wspaniale, gdy zdecydujemy się na wyrazisty odcień tapicerki podkreślający ich charakter. Takie kolory sprawią, że zestaw wypoczynkowy stanie się centrum całego lokalu, dlatego też nie możemy przesadzić z pozostałymi elementami wyposażenia. 

Kawalerka w stylu modernistycznym

Gdy zależy nam na niezwykle modernistycznym wnętrzu, zdecydowanie warto postawić na zestaw wypoczynkowy urozmaicony o liczne udogodnienia, takie jak ruchome zagłówki, podłokietniki czy wysuwane nadstawki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie narożnik. To właśnie w tego rodzaju meblach stosuje się wspomniane funkcje. Warto zatem zwrócić uwagę na propozycje takie jak narożnik Moon, Paris, Napoli czy Faro. Każdy z tych wariantów będzie idealną bazą do odważnej pozostałej części wnętrza. 

Więcej na temat małych i zgrabnych sof znajdziesz na https://besimo.pl/blog/zgrabne-sofy-czyli-sposob-na-komfortowy-wypoczynek-w-niewielkim-mieszkaniu.html!