Darmowa dostawa

Sofy wolnostojące - czym powinien charakteryzować się mebel umieszczony w centralnym punkcie pomieszczenia?

25-06-2020

Aranżując wszelkiego rodzaju pomieszczenia, najczęściej ustawiamy wielkogabarytowe meble pod ścianą. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość miejsca oraz dokładnie rozplanować całą dostępną przestrzeń. Warto jednak pamiętać, że niektóre elementy wyposażenia, np. wolnostojące sofy nowoczesne, możemy rozłożyć w nieco inny sposób. W tym artykule podpowiemy więc, jak to zrobić oraz postaramy się doradzić, jak dopasować do takiej nietypowej aranżacji wygodny zestaw wypoczynkowy. Sprawdź!

Sofy wolnostojące - co to takiego?

Podczas remontu mieszkania czy też małego przemeblowania wnętrza nieraz zastanawiamy się, jak zmienić wygląd pomieszczenia niemalże nie do poznania. W takiej sytuacji warto pamiętać, że zestawy wypoczynkowe czy sofy do salonu wcale nie muszą stać pod ścianą. Bardzo ciekawy efekt uzyskamy bowiem, gdy łóżko tapicerowane umieścimy w centralnym punkcie pomieszczenia. Aby jednak cały ten zabieg wyglądał na dokładnie przemyślany, powinniśmy zaopatrzyć się w kanapę wolnostojącą. Taki mebel charakteryzuje się plecami obitymi tą samą tkaniną, co siedzisko. Klasyczne modele najczęściej niestety nie posiadają takiego elementu dekoracyjnego. Kupując sofę warto więc sprawdzić, w jaki sposób została wykończona. 

Sofa Astana

Czym powinna charakteryzować się sofa wolnostojąca?

Sofa wolnostojąca to mebel, który charakteryzuje się przede wszystkim eleganckim wykończeniem pleców. W klasycznych modelach tył obity jest najczęściej zwykłą, bardzo cienką tkaniną. Dodatkowo nieraz mocuje się go do kanapy przy pomocy zszywek tapicerskich. Jeśli więc chcemy zmienić ustawienie sofy w salonie, warto najpierw upewnić się, jak prezentuje się ona z każdej strony. Kupując natomiast nowy zestaw wypoczynkowy, pamiętajmy, by najpierw sprawdzić, czy jest to model wolnostojący. 

Szukasz ciekawych rozwiązań? Sprawdź nasz artykuł "Ruchome zagłówki i regulowane podłokietniki - nowoczesne funkcje zestawów wypoczynkowych"!

Oprócz wspomnianych pleców, sofa, którą chcemy umieścić w centralnej części pomieszczenia, powinna mieć odpowiednią wielkość. Warto więc przed zakupem dokładnie wymierzyć lokum i upewnić się, że zestaw wypoczynkowy nie będzie blokował przejścia. W sytuacji, gdy nasze mieszkanie nie należy do największych, a mimo to marzy się nam duża powierzchnia użytkowa, lepiej przeglądać np. sofy 3 osobowe bez boków niż modele dwuosobowe z szerokimi grubymi podłokietnikami.

Sofa Astana

Wybierając sofę wolnostojącą z funkcją spania, powinniśmy również konieczne sprawdzić, w jaki sposób rozkłada się dany mebel. Modele, które należy wysunąć do przodu, niestety nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Może bowiem okazać się, że leżanka będzie zbyt długa. Lepiej zatem zdecydować się na kanapę, której powierzchnia spania jest krótka, ale szeroka. 

Gdzie warto umieścić sofę wolnostojącą?

To, w jakim miejscu umieścimy sofę wolnostojącą, w głównej mierze zależy od wymiarów oraz specyfikacji pomieszczenia. W przypadku małych nieustawnych pokoi, lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania. Zestawy wypoczynkowe z obitymi plecami sprawdzą się natomiast idealnie m.in. w salonie połączonym z jadalnią czy też kuchnią. Z jego pomocą jesteśmy bowiem w stanie “odgrodzić” te dwa kąciki od siebie, tworząc tym samym subtelny podział pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, by podczas zakupu sofy, zdecydować się na obicie, które nie będzie pochłaniało zapachów. Świetnie sprawdzi się więc np. skóra ekologiczna. 

 

Z sofy możemy zrobić również swego rodzaju wyspę. Wystarczy, że umieścimy ją idealnie na środku pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu w naturalny sposób podzielimy salon na dwie osobne strefy. Jedna z nich może nam służyć jako kącik telewizyjny, druga natomiast jako domowa biblioteczka czy małe biuro. 

Sofa Cortez

Co nam to daje?

Umiejscowienie sofy w innym miejscu niż pod ścianą sprawia, że mieszkanie nabiera nowoczesnego charakteru. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknym i zaaranżowanym zgodnie z najnowszymi trendami lokum. Oprócz tego powstają najczęściej dwie osobne strefy, które jesteśmy w stanie zagospodarować w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Naturalne odgrodzenie kącików wpływa na funkcjonalność całego pomieszczenia. W przypadku dużych mieszkań, łatwiej również zapanować nad pustką panującą w poszczególnych częściach pokoju. Ustawiając wszystkie meble pod ścianą możemy bowiem sprawić, iż na środku np. salonu, powstanie ciężka do zaaranżowania strefa. Ustawienie sofy w centralnym punkcie takiego pomieszczenia jest więc nieraz kluczem do sukcesu.  

Sofa Olsen

Kiedy sprawdzą się sofy wolnostojące? 

Sofy wolnostojące sprawdzą się niemalże zawsze. Z pewnością dodadzą wnętrzu elegancji oraz ponadczasowego charakteru. Musimy jednak zadbać o ich odpowiednie ustawienie oraz pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca, dzięki któremu poruszanie się po pomieszczeniu nie będzie kłopotliwe. Zakup sofy wolnostojącej sprawia również, że w dowolnym momencie możemy przesunąć mebel w inne miejsce, bez obaw, czy będzie on prezentował się elegancko. W przypadku mniejszych mieszkań, przed ustawieniem kanapy w centralnym punkcie salonu musimy najpierw dokładnie przeanalizować, czy sofa wolnostojąca nie będzie zakłócała harmonii wnętrza.