Darmowa dostawa

Zgrabne sofy, czyli sposób na komfortowy wypoczynek w niewielkim mieszkaniu

08-07-2020

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzają się małe sofy rozkładane? Niewielkie mieszkania, w których musimy liczyć każdy dostępny centymetr kwadratowy, są bardzo trudne do zaaranżowania. Przez brak odpowiedniego rozplanowania powierzchni poszczególne pokoje mogą wydawać się jeszcze mniejsze, niż są w rzeczywistości. Jednym z największych problemów prawie każdego właściciela kilkunastometrowego lokum z pewnością jest wybór małej sofy rozkładanej z funkcją spania, która będzie zgrabna, elegancka, ale także komfortowa. Zatem jaki zestaw wypoczynkowy będzie najlepszy do małego wnętrza? Czym powinny charakteryzować się małe sofy do salonu? Sprawdź!

Zgrabne, małe sofy — rodzaje

W sklepach meblowych znajdziemy wiele ciekawych modeli mebli tapicerowanych. Sofy do salonu, który posiada niewielki metraż, powinny być przede wszystkim zgrabne. Warto zwrócić uwagę na narożniki bez funkcji spania pozbawioną obszernych podłokietników czy wysokich i majestatycznych oparć. Świetnym rozwiązaniem są również sofy dwuosobowe rozkładane. Kupując taki mebel, możemy być pewni, że brak osobnej sypialni w małym mieszkaniu nie będzie dla nas zbyt dużym problemem. Rozkładane meble tapicerowane są bowiem niezwykle wygodne i z powodzeniem zastępują klasyczne łóżka małżeńskie.

Zgrabne sofy bez boków warto umieścić nie tylko w salonie, ale także i w innych pomieszczeniach. Modele jedno- bądź dwuosobowe idealnie wpisują się w aranżację pokoju dziecka czy nastolatka. Są również niezastąpione, jeśli zależy nam na wyznaczeniu miejsca, w którym w razie potrzeby przenocujemy odwiedzających nas gości.

Mała sofa rozkładana Olsen

zobacz produkt

Małe zgrabne sofy — czym powinny się charakteryzować?

Wybierając małą sofę z funkcją spania do małego mieszkania, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim starajmy się wybrać model bez boków, bądź taki, który posiada wąskie i nieduże podłokietniki. Dodatkowo unikajmy mebli, które wyglądają na bardzo ciężkie oraz toporne. Taka sofa rozkładana mała może bowiem przytłoczyć całe wnętrze i optycznie jeszcze bardziej je pomniejszyć. Do małego salonu o wiele lepiej sprawdzą się narożniki bez boków na delikatnych i smukłych nóżkach. Modele te sprawiają wrażenie eleganckich i dodają lekkości.

małe sofy do salonu rozkładane - biała sofa astana

zobacz produkt

Małe sofy nowoczesne z funkcją spania — jak wybrać?

Jeśli zależy nam na małej rozkładanej sofie, należy przede wszystkim przeglądać modele, które mimo niewielkich gabarytów, posiadają dość sporą powierzchnię spania. Dobrym rozwiązaniem będą więc małe kanapy do salonu, posiadające system rozkładania DL, w którym wystarczy wysunąć siedzisko oraz złożyć oparcie, by uzyskać komfortowe meble do wypoczynku. Małe sofy z funkcją spania do niedużego mieszkania koniecznie muszą posiadać również komorę na pościel. Dzięki temu nie będzie konieczności upychania kołder i poduszek np. w szafie.

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej sofy?

Zanim odwiedzimy internetowy sklep meblowy, warto zaplanować układ poszczególnych elementów w danym pomieszczeniu. Dzięki temu dowiemy się, na jakie wymiary sofy możemy sobie pozwolić. Gdy posiadamy już poszczególne parametry, jakimi powinna cechować się nasza kanapa, warto upewnić się, czy ustawiając mebel w wybranym miejscu, nie zastawimy np. przejścia bądź drzwi. Decydując się na małe zgrabne sofy, dobrze jest również sprawdzić, czy podczas rozkładania leżanki nie będzie konieczności przesuwania innych elementów wyposażenia. Ciągłe przestawianie mebli jest bowiem bardzo uciążliwe, a dodatkowo może wpłynąć negatywnie na wygląd posadzki.

Mała sofa rozkładana Royal

zobacz produkt

 

Gdzie ustawić zgrabną sofę?

W małych mieszkaniach przeważnie najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie wszelkich mebli wielkogabarytowych pod ścianą. Zgrabna sofa rozkładana może więc znaleźć swoje miejsce pod jedną z nich. Ważne jest jednak to, by ustawić kanapę w odpowiedniej odległości od telewizora. Przyjmuje się, że im większa przekątna ekranu TV, tym bardziej powinniśmy odsunąć sofę do tyłu. Szczegółowe wyliczenia wskazują, że na każdy cal przekątnej monitora, przypada ok. 4-5 cm bezpiecznej odległości. Jeśli więc planujemy zakupić bądź jesteśmy w posiadaniu 42-calowego telewizora, nasza kanapa powinna zostać umiejscowiona ok. 1,7-2 m dalej.

Jeśli natomiast pomieszczenie, w którym ma znaleźć się mała sofa rozkładana, pełni funkcję np. salonu połączonego z jadalnią, warto sprawdzić, czy z jej pomocą nie jesteśmy w stanie stworzyć naturalnego podziału na dwie osobne strefy. Ustawiając kanapę nie pod ścianą, a w centralnej części, musimy jednak dokładnie sprawdzić, czy mebel nie będzie blokował przejścia oraz czy będziemy w stanie rozłożyć leżankę.

Jakie są najbardziej optymalne wymiary sofy?

Małe zgrabne sofy, jak samo określenie wskazuje, powinny być niewielkich rozmiarów. Warto jednak pamiętać, że mebel nie może być za mały. W przypadku kanapy nierozkładanej, na każdą osobę siedzącą powinno przypadać siedzisko o wymiarach min. 50x50 cm. W modelach rozkładanych pojedyncza powierzchnia spania powinna natomiast wynosić min. 60x190 cm.

Małe sofy rozkładane - sofa Cortez

zobacz produkt

Co zamiast sofy?

Aranżując małe pomieszczenia, możemy zdecydować się również na inne ciekawe rozwiązania. W niewielkim salonie warto umieścić np. komfortowy narożnik dla całej rodziny bądź małe fotele tapicerowane, zarówno rozkładane, jak i nierozkładane. O tym, jak wybrać najlepsze siedziska, pisaliśmy już w artykule /blog/fotel-do-malego-salonu-jak-wybrac-najlepsze-rozwiazanie.html. Relaks na takim miękkim, obitym przyjemnym w dotyku krześle tapicerowanym z pewnością będzie niezwykłą przyjemnością.