bok@besimo.pl
Darmowa dostawa

Zgrabne sofy, czyli sposób na komfortowy wypoczynek w niewielkim mieszkaniu

08-07-2020

Małe mieszkania, w których musimy liczyć każdy dostępny centymetr kwadratowy, są bardzo ciężkie do zaaranżowania. Przez brak odpowiedniego rozplanowania powierzchni poszczególne pokoje mogą wydawać się jeszcze mniejsze, niż są w rzeczywistości. Jednym z największych problemów prawie każdego właściciela kilkunastometrowego lokum z pewnością jest wybór sofy, która będzie zgrabna, elegancka, ale także i komfortowa. Zatem, jaki zestaw wypoczynkowy będzie najlepszy do małego wnętrza. Czym powinny charakteryzować się małe sofy do salonu? Sprawdź!

Zgrabne, małe sofy - rodzaje

W sklepach meblowych znajdziemy wiele ciekawych modeli mebli tapicerowanych. Sofy do salonu, który posiada niewielki metraż, powinny być przede wszystkim zgrabne. Warto więc rozejrzeć się za kanapą nierozkładaną pozbawioną obszernych podłokietników czy wysokich i majestatycznych oparć. Świetnym rozwiązaniem są również sofy nowoczesne z funkcją spania. Kupując taki mebel możemy być pewni, że brak osobnej sypialni w małym mieszkaniu nie będzie dla nas zbyt dużym problemem. Rozkładane meble tapicerowane są bowiem niezwykle wygodne i z powodzeniem zastępują klasyczne łóżka małżeńskie. 

Zgrabne i małe sofy warto umieścić nie tylko w salonie, ale także i w innych pomieszczeniach. Modele jedno bądź dwuosobowe idealnie wpisują się w aranżację pokoju dziecka czy nastolatka. Są również niezastąpione, jeśli zależy nam na wyznaczeniu miejsca, w którym w razie potrzeby przenocujemy odwiedzających nas gości. 

Mała sofa rozkładana Olsen

zobacz produkt

Małe sofy do salonu - czym powinny się charakteryzować?

Wybierając sofę do małego mieszkania, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim starajmy się wybrać model bez boków, bądź taki, który posiada wąskie i nieduże podłokietniki. Dodatkowo, unikajmy mebli, które wyglądają na bardzo ciężkie oraz toporne. Taka kanapa może bowiem przytłoczyć całe wnętrze i optycznie jeszcze bardziej je pomniejszyć. Do małego salonu o wiele lepiej sprawdzi się zgrabna sofa rozkładana na delikatnych i smukłych nóżkach. Modele te sprawiają wrażenie eleganckich i dodają lekkości. 

małe sofy do salonu rozkładane - biała sofa astana

zobacz produkt

Małe sofy nowoczesne z funkcją spania - jak wybrać?

Jeśli zależy nam na sofie rozkładanej, należy przede wszystkim przeglądać modele, które mimo niewielkich gabarytów, posiadają dość sporą powierzchnię spania. Dobrym rozwiązaniem będą więc kanapy posiadające system rozkładania DL, w którym wystarczy wysunąć siedzisko oraz złożyć oparcie, by uzyskać komfortowe legowisko. Mała sofa z funkcją spania do małego mieszkania koniecznie musi posiadać również komorę na pościel. Dzięki temu nie będzie konieczności upychania kołder i poduszek np. w szafie. 

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej sofy?

Przed zakupem sofy, warto przede wszystkim wstępnie zaplanować układ poszczególnych elementów w danym pomieszczeniu. Dzięki temu dowiemy się, na jakie wymiary sofy możemy sobie pozwolić. Gdy posiadamy już poszczególne parametry, jakimi powinna cechować się nasza kanapa, warto upewnić się, czy ustawiając mebel w wybranym miejscu nie zastawimy np. przejścia bądź drzwi. Decydując się na model z funkcją spania, dobrze jest również sprawdzić, czy podczas rozkładania leżanki nie będzie konieczności przesuwania innych elementów wyposażenia. Ciągłe przestawianie mebli jest bowiem bardzo uciążliwe, a dodatkowo może wpłynąć negatywnie na wygląd posadzki. 

Mała sofa rozkładana Royal

zobacz produkt

 

Gdzie ustawić zgrabną sofę?

W małych mieszkaniach przeważnie najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie wszelkich mebli wielkogabarytowych pod ścianą. Sofa może więc znaleźć swoje miejsce pod jedną z nich. Ważne jest jednak to, by ustawić kanapę w odpowiedniej odległości od telewizora. Przyjmuje się, że im większa przekątna ekranu TV, tym bardziej powinniśmy odsunąć sofę do tyłu. Szczegółowe wyliczenia wskazują, że na każdy cal przekątnej monitora, przypada ok. 4-5 cm bezpiecznej odległości. Jeśli więc planujemy zakupić, bądź jesteśmy w posiadaniu 42-calowego telewizora, nasza kanapa powinna zostać umiejscowiona ok. 1,7-2 m dalej. 

Jeśli natomiast pomieszczenie, w którym ma znaleźć się sofa, pełni rolę np. salonu połączonego z jadalnią, warto sprawdzić, czy z jej pomocą nie jesteśmy w stanie stworzyć naturalnego podziału na dwie osobne strefy. Ustawiając kanapę nie pod ścianą, a w centralnej części, musimy jednak dokładnie sprawdzić, czy mebel nie będzie blokował przejścia oraz czy będziemy w stanie rozłożyć leżankę. 

Jakie są najbardziej optymalne wymiary sofy?

Zgrabne, małe sofy, jak samo określenie wskazuje, powinny być niewielkich rozmiarów. Warto jednak pamiętać, że mebel nie może być za mały. W przypadku kanapy nierozkładanej, na każdą osobę siedzącą powinno przypadać siedzisko o wymiarach min. 50x50 cm. W modelach rozkładanych, pojedyncza powierzchnia spania powinna natomiast wynosić min. 60x190 cm. 

Małe sofy rozkładane - sofa Cortez

zobacz produkt

Co zamiast sofy?

Aranżując małe pomieszczenia, możemy zdecydować się również na inne ciekawe rozwiązania. W niewielkim salonie warto umieścić np. komfortowy narożnik dla całej rodziny, bądź fotele, zarówno rozkładane, jak i nierozkładane. O tym, jak wybrać najlepsze siedziska, pisaliśmy już w artykule https://besimo.pl/blog/fotel-do-malego-salonu-jak-wybrac-najlepsze-rozwiazanie.html. Relaks na takim miękkim, obitym przyjemnym w dotyku krześle tapicerowanym z pewnością będzie niezwykłą przyjemnością.