Darmowa dostawa

Jak ustawić kanapę w salonie

15-07-2022

W czasie planowania wnętrza wiele osób zastanawia się, jak ustawić kanapę w salonie, by wyglądała estetycznie. Przeglądając katalogi salonów meblowych możesz znaleźć wiele inspiracji, jednak nie jest łatwo ocenić, czy dany układ sprawdzi się również w Twoim pomieszczeniu. Wybierając meble do salonu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własny gust — w tym pomieszczeniu będziesz wypoczywać i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. To, czy będziesz się w nim dobrze czuć, jest ważniejsze niż chwilowa moda. Wybierając miejsce dla sofy do salonu, polecamy także zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia i układ pozostałych mebli. W jaki sposób? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak ustawić sofę w małym salonie.

Sofa pod ścianą

Jak ustawić sofę w małym salonie? Większość osób ustawia te meble pod ścianą lub pod oknem. Dzięki temu optycznie powiększysz pomieszczenie i nadasz mu lekkości. Zaoszczędzisz także więcej miejsca na inne meble. Dobrze wyglądają w tym układzie dwie sofy dwuosobowe umieszczone obok siebie lub w kształcie litery L. Możesz dobrać je w tym samym odcieniu, lub wręcz przeciwnie — postawić na modele w przeciwstawnych kolorach, co bardzo ożywi Twój salon. Taki układ sprawdza się czasem również w dużych pomieszczeniach, jednak pamiętaj, by dobrze umiejscowić pozostałe meble — pustka na środku przestronnego salonu na ogół nie prezentuje się estetycznie.

Wiele osób uważa, że w małych pomieszczeniach powinna znajdować się tylko jedna kanapa. Nie musi tak jednak być. Sofy bez boków ustawione pod ścianą zajmą niewiele miejsca, więc pozostanie Ci jeszcze dużo przestrzeni na dodatkowe fotele czy pufy. Dobrze sprawdzają się także narożniki do salonu, które z łatwością wkomponujesz do wystroju swojego wnętrza.

Kanapa na środku salonu

Sofa 2-osobowa to niezwykle stylowe i praktyczne rozwiązanie.

zobacz produkt

Jeśli masz duży lub średni salon, polecamy ustawić kanapę na środku salonu. W tym układzie stanie się estetycznym centrum całej kompozycji. Możesz także stworzyć całą przestrzeń wypoczynkową — sofy i kanapy uszaki będą fantastycznie się prezentować z niewielką ławą lub stoliczkiem kawowym. Jeżeli masz dużą rodzinę lub często odwiedzają Cię goście, dobrze sprawdzą się sofy trzyosobowe umieszczone po dwóch bokach niskiego stołu. Będzie to idealne miejsce do dyskusji przy kawie czy gry w planszówki. Nie polecamy jednak ustawiania kanapy na środku małego salonu — taki układ optycznie pomniejszy pomieszczenie, a nawet może ono sprawiać wrażenie zagraconego.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić kanapę w salonie, warto wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, rozmieszczenie innych mebli oraz własne upodobania. W niewielkich pomieszczaniach większość osób ustawia sofę pod ścianą. W ten sposób oszczędzają dużo miejsca i optycznie powiększają pokój. Z kolei w dużych salonach warto estetycznie zagospodarować centrum pomieszczenia. W tej roli najlepiej sprawdza się trzyosobowa kanapa z dodatkowymi fotelami oraz stoliczkiem.