Darmowa dostawa

Zestaw wypoczynkowy, kominek, TV – jakie odległości należy między nimi zachować?

04-01-2021

Wybierając sofy nowoczesne do salonu, większość z nas stara się od razu zaplanować ich umieszczenie w danym pomieszczeniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie idealnie dopracowane i przemyślane pod każdym możliwym względem. Często jednak zdarza się nam zapomnieć, że zestawy wypoczynkowe czy sofy rozkładane do spania nie tylko muszą zmieścić się w dostępnej przestrzeni, ale też zostać usytuowane w odpowiedniej odległości od innych elementów wyposażenia. Zadbamy w ten sposób o niebywały komfort, ale także i bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych. Jakie są zatem zalecane odstępy siedziska od telewizora, kominka czy nawet i grzejnika? Dlaczego warto o tym pamiętać? Sprawdź!

Zestaw wypoczynkowy a telewizor – o czym warto pamiętać, planując układ tych elementów?

W oko wpadła wam sofa Tivoli lub inny zestaw wypoczynkowy? Zanim zdecydujecie się na zakup nowego mebla tapicerowanego, warto sprawdzić, czy jesteście w stanie dobrze wpleść go w pozostałą część aranżacji. Oczywiście dzisiaj odkładamy na chwilę na bok kwestie wizualne czy funkcjonalne i skupiamy się na odległościach, jakie należy zachować między sofą lub narożnikiem a innymi elementami wyposażenia. Zaczynamy od omówienia usytuowania mebli oraz telewizora. Większość z nas spędza przecież na oglądaniu TV nawet kilka godzin w ciągu dnia. Aby taka forma relaksu stała się bezpieczna i komfortowa, warto pamiętać o przynajmniej czterech podstawowych zasadach. Jakich?

Sprawdź ścieżki komunikacyjne

Jeszcze zanim zaczniemy poszukiwania nowego wymarzonego zestawu wypoczynkowego, należy zastanowić się, gdzie go umieścimy. Oczywiście mamy pod tym względem niemalże pełną dowolność, jednak warto pamiętać o jednej niezwykle ważnej kwestii – sprawdzeniu ścieżek komunikacyjnych w danym pomieszczeniu. Nie ma przecież nic gorszego niż domownik, który przechadza się po mieszkaniu, jednocześnie zasłaniając nam połowę ekranu telewizora. Postarajmy się zatem, aby sprzęt RTV i zestaw wypoczynkowy znalazły się poza głównym ciągiem komunikacyjnym naszego wnętrza. Zyskamy w ten sposób spokój i nigdy więcej nie przegapimy żadnego ważnego wątku podczas seansu filmowego. 

Pamiętaj o świetle

Kolejny niezwykle ważny aspekt to oczywiście światło, zarówno sztuczne, jak i naturalne. Chyba każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu, że promienie słoneczne lub te wydobywające się z żarówki, zaczęły odbijać się od powierzchni telewizora. Po raz kolejny seans filmowy, zamiast stać się wyjątkową chwilą relaksu, zamienił się w istny horror. Gdzie zatem usytuować telewizor, a co za tym idzie, również i zestaw wypoczynkowy? Tutaj dużo zależy od charakterystyki naszego pomieszczenia. Starajmy się jednak, aby tych elementów wyposażenia nie umieszczać na wprost okna oraz lampy. Dokładnie przyjrzyjmy się również, w których miejscach mieszkania światła jest po prostu nieco mniej. 

odległość narożnika od tv

zobacz produkt

Komfort dla karku i oczu

Przy planowaniu układu zestawu wypoczynkowego oraz telewizora, należy także pamiętać o naszym karku, kręgosłupie oraz wzroku. Dla naszej postawy ciała najlepiej będzie oczywiście, gdy ekran zawiśnie na wysokości oczu. Nie będziemy bowiem musieli się ani pochylać, ani też zadzierać brody, by dokładnie widzieć cały telewizor. Nie zawsze takie umiejscowienie ekranu będzie oczywiście możliwe, jednak starajmy się, by znaleźć właśnie taki złoty środek.

Porada: gdy zestaw wypoczynkowy służy nam również jako łóżko sypialniane, warto zainwestować w ruchomy wieszak na telewizor. Leżąc, ekran powinien bowiem znajdować się ok. 30-40 stopni powyżej linii wzroku. Posiadając taki uchwyt, możemy zatem “sterować” położeniem telewizora w zależności od pory dnia czy formy spędzania wolnego czasu. 

Odległość sofy od telewizora

Nadszedł czas na najważniejszą kwestię, a więc odległość zestawu wypoczynkowego od telewizora. Tutaj zasady są poniekąd określone z góry, jednak wprowadzenie ich w życie w większości przypadków jest dość ciężkie. Dużo zależy bowiem od rodzaju ekranu, który posiadamy. Postaramy się jednak omówić najpopularniejsze z nich oraz wskazać, jaką przestrzeń należy zachować między danym TV a sofą czy narożnikiem. 

Zaczynamy od klasycznych starych telewizorów tzw. baniaków. W niektórych domach wciąż używany jest przecież taki sprzęt. Jeśli jesteśmy w jego posiadaniu, meble tapicerowane powinny znajdować się w odległości aż 10 razy większej niż przekątna ekranu. Łatwo zatem obliczyć, że przy 40-calowym odbiorniku, sofę należałoby ustawić w odległości aż 4 metrów. Ciężko jest nam to sobie zapewne wyobrazić, jednak jeśli zależy nam na zdrowiu oraz komforcie, poniekąd nie mamy innego wyjścia.

Jakie jednak odległości są wskazane w przypadku nowszych modeli telewizorów? W przypadku ekranów HD i Full HD ilość cali należy pomnożyć przez 4-4,5. Zaleca się bowiem, aby 1 cal równał się 4-4,5 centymetrom odległości TV od zestawu wypoczynkowego. Posiadając taki 60-calowy telewizor, meble tapicerowane powinny zatem znaleźć swoje miejsce 2,4-2,7 m dalej. Na rynku dostępne są jednak również ekrany Ultra HD, czyli 4K. W tym przypadku każdy cal odpowiada odległości 2,1 cm. TV 60 cali oraz zestaw wypoczynkowy powinny zatem znajdować się ok. 126 cm od siebie. 

Dlaczego to wszystko jest takie ważne?

Każdy z wyżej wymienionych aspektów jest niezwykle ważny z jednego niezwykle ważnego powodu – naszego bezpieczeństwa oraz komfortu. Niestety z pewnością sami po sobie widzimy, że przed telewizorem spędzamy często aż zbyt dużą ilość czasu. Lepiej zatem zadbać o to, aby taka forma relaksu nie niosła za sobą zbyt wielu konsekwencji, takich jak chociażby pogorszenie wzroku, bóle kręgosłupa czy problemy z postawą ciała. 

Sofa lub narożnik a kominek – jak do tego podejść?

Teraz już raczej większość z nas wie, w jakiej odległości od telewizora powinien znaleźć się nasz zestaw wypoczynkowy. W salonie często znajduje się jednak jeszcze przynajmniej kilka elementów wyposażenia, które należy wziąć pod uwagę, podczas planowania swojej przestrzeni. Kominek co prawda nie gości w każdym domu, jednak osoby posiadające takie źródło ciepła, muszą niezwykle uważać z jego odległością od sofy czy narożnika. Jakie są w tym przypadku zalecenia i dlaczego ich przestrzeganie jest tak ważne?

odległość narożnika od innych elementów wyposażenia

zobacz produkt

Zalecenia Ministra Infrastruktury

Kwestie związane z odległością kominka do zestawu wypoczynkowego są dość zawiłe. Dużo zależy bowiem od rodzaju paleniska oraz jeszcze kilku innych czynnikach. Osoby, które są zainteresowane szczegółami, mogą dokładnie wczytać się w rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2012 roku. W dziale Bezpieczeństwo Przeciwpożarowe, a konkretniej w szóstym rozdziale, znajdziemy dokładne wytyczne. Większość specjalistów uważa jednak, że zalecenia te są niezwykle zawiłe i sugeruje, że bezpieczna odległość sofy czy narożnika od kominka powinna wynosić min. 60 cm (wartość zalecana dla każdego rodzaju paleniska). 

Komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim

Musimy zatem przyjąć, że zalecana minimalna odległość zestawu wypoczynkowego od kominka to 60 cm. Aby jednak spać spokojnie oraz zapewnić bezpieczeństwo całej swojej rodzinie, sugerujemy, aby wartość tę powiększyć o dodatkowe 20 cm. Lepiej bowiem dmuchać na zimne, niż narażać swoich najbliższych na utratę zdrowia czy nawet i życia. 

W Twoim domu mieszkają czworonogi? Zastanawiasz się, jak uchronić swoją sofę przed zniszczeniem? Sprawdź nasz artykuł https://besimo.pl/blog/niesforne-zwierzeta-a-zestaw-wypoczynkowy-sprawdz-jak-chronic-tapicerke-przed-zniszczeniem.html!

Dlaczego usytuowanie kominka i zestawu wypoczynkowego jest tak ważne?

Każdy z nas od dziecka wie, że z ogniem nie należy igrać. Żywioł ten jest bardzo niebezpieczny i powoduje nieodwracalne szkody. Może także zagrażać naszemu zdrowiu oraz życiu, dlatego tym bardziej w kwestii odległości kanapy od kominka nie ma żartów. Pamiętajmy o tym zawsze, nawet jeśli mamy do czynienia z pozornie bezpiecznym rodzajem paleniska. Zestawy wypoczynkowe składają się bowiem chociażby z drewna, które jak wiadomo, może zająć się ogniem w dosłownie kilka chwil. Uważajcie zatem i nigdy nie opuszczajcie pomieszczenia, gdy Wasz kominek jest włączony!

odległość kanapy od tv

zobacz produkt

Zestaw wypoczynkowy a kaloryfery – czy tutaj też należy uważać?

Oprócz kominka, w mieszkaniach znajdują się również inne źródła ciepła, np. kaloryfery. Oczywiście są one mniej niebezpieczne niż paleniska, jednak również należy przy nich uważać. Zaleca się zatem, aby sofa lub narożnik nie przylegały bezpośrednio do grzejnika. Najlepiej zachować między zestawem wypoczynkowym a kaloryferem odległość ok. 10 cm. Tapicerka nie będzie się dzięki temu nagrzewać ani niszczyć czy tracić swój kolor.  

Sofa lub narożnik a inne elementy wyposażenia – czy jeszcze o czymś należy pamiętać?

Podczas planowania mieszkania, zwróćmy również uwagę na odległość zestawu wypoczynkowego od stolika, stołu oraz ewentualnie aneksu kuchennego. W tych przypadkach chodzi oczywiście w głównej mierze o nasz komfort. Powinniśmy bowiem móc bezproblemowo przemieszczać się po całym swoim mieszkaniu. Zaleca się zatem, aby krawędź sofy czy narożnika była oddalona od stolika kawowego o mniej więcej 45 cm, natomiast w przypadku stołu jadalnianego – 60-80 cm. Jeśli chodzi o aneks kuchenny, tutaj musimy brać pod uwagę fakt, iż tapicerka “lubi” pochłaniać wszelkie zapachy potraw. Nie stawiajmy zatem mebli wypoczynkowych bardzo blisko płyty grzewczej oraz zainwestujmy w wysokiej jakości okap, który będzie niwelował woń wytwarzaną podczas gotowania, smażenia czy pieczenia.